ZAŠTITA PRIRODE EKOLOŠKA MREŽA NATURA 2000

ZAŠTITA PRIRODE
EKOLOŠKA MREŽA NATURA 2000

ŠTO JE EKOLOŠKA MREŽA NATURA 2000?
Ekološka mreža NATURA 2000 temelji se na EU direktivama, a sastavljena je od područja važnih za očuvanje ugroženih vrsta i staništa Europske unije. Obuhvaća gotovo 20% teritorija EU, što je čini najvećim sustavom očuvanih područja u svijetu.
Europska priroda uključuje vrlo veliku raznolikost staništa, od kojih su mnoga nastala tradicionalnim načinima korištenja prostora koji su doprinesli obogaćivanju biološke raznolikosti. Međutim, tijekom posljednjih desetljeća ljudske aktivnosti i korištenje
prirodnih resursa značajno su se promijenili i stanje biološke raznolikosti se dramatično pogoršalo. Zbog ljudskih aktivnosti vrste izumiru 1000 puta brže nego u prirodnim okolnostima. NATURA 2000 je temeljni mehanizam kojim EU pokušava zaustaviti ove negativne trendove na svom teritoriju.

(Više o NATURA 2000 mreži na linku: https://www.haop.hr/hr/tematska- podrucja/odrzivo-koristenje-prirodnih-dobara-i-ekoloska-mreza/ekoloska- mreza/natura-2000 )

UPRAVLJANJE PODRUČJIMA EKOLOŠKE MREŽE NATURA 2000
NATURA 2000 nije identična zaštićenim područjima u kojima su ljudske djelatnosti značajno ograničene ili čak isključene radi očuvanja biološke raznolikosti. Cilj upravljanja NATURA 2000 područjima je održati ili poboljšati povoljno stanje očuvanosti ciljnih vrsta i staništa primjenom načela održivog razvoja. Stoga ona može pružiti nove mogućnosti ruralnim područjima, primjerice kroz ekološku poljoprivredu, eko-turizam i sl. (Više o upravljanju NATURA 2000 područjima na linku: https://www.haop.hr/hr/tematska-podrucja/odrzivo-koristenje-prirodnih-dobara-i-ekoloska-mreza/ekoloska-mreza/upravljanje)

Većinu aktivnosti i zahvata u NATURA 2000 području moguće je provesti uz mjere ublažavanja mogućih negativnih utjecaja. Prijedlozi većih razvojnih projekata ili promjena načina korištenja zemljišta trebaju proći postupak ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu. (Više o provedbi postupka ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu na linku: https://www.haop.hr/hr/tematska-podrucja/odrzivo-koristenje-prirodnih-dobara-i-ekoloska-mreza/ekoloska-mreza/ocjena)

Osnovni način upravljanja područjem ekološke mreže je donošenje plana upravljanja u suradnji s lokalnim dionicima. Njime se utvrđuju potrebne mjere i aktivnosti za očuvanje ciljnih vrsta i stanišnih tipova, kao i ekološke cjelovitosti toga područja. Pri
tome je nužno uzeti u obzir lokalne društveno-gospodarske, kulturne i druge značajke i posebnosti.

NATURA 2000 PODRUČJA PREMA DIREKTIVI O PTICAMA
Od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, kao i Europsku uniju, su područja očuvanja značajna za ptice (POP), za koje se utvrđuju ciljne vrste ptica. Jedno takvo područje je i Pokupski bazen (HR1000001) koji se administrativno nalazi na prostoru Karlovačke i Zagrebačke županije. Unutar POP-a Pokupski bazen cilj je očuvati populacije i pogodna staništa za 61 ciljnu vrstu ptica, za njihovu gnijezdeću i/ili preletničku i/ili zimujuću populaciju.

Unutar NATURA 2000 područja Pokupski bazen na području Karlovačke županije, nalazi se i područja očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove (POVS) Ribnjaci Draganići (HR2000450), Kupa (HR2000642) i Draganićka šuma – Ješevica 1 (HR2000234).

Ribnjaci Draganići predstavljaju važna središta bioraznolikosti jer su u osnovi plitka jezera sa svim značajkama močvarnih područja pa služe i kao zamjena za prirodne močvare i vrste vezane uz njih. Izrazito su važni jer su prirodna močvarna područja ugrožena i u značajnom opadanju – nestaju bilo prirodno (sukcesijom), bilo utjecajem čovjeka (kao posljedica planskih hidromelioracijskih zahvata).

Više o svakom od navedenih područja možete pronaći na sljedećim linkovima:
1. Pokupski bazen, https://naturaviva.hr/pokupski-bazen/

  1. Ribnjaci Draganići, https://naturaviva.hr/ribnjaci-draganici/
  2. Kupa, https://naturaviva.hr/kupa/
  3. Draganićka šuma – Ješevica 1, https://naturaviva.hr/draganicka-suma-jesevica-1/

Za sve informacije o ekološkoj mreži NATURA 2000 i upravljanju područjima možete se informirati na mrežnim stranicama Javne ustanove NATURA VIVA (www.naturaviva.hr) te im se obratiti na e-mail info@naturaviva.hr.

Novosti

Komentari su onemogućeni!

Skip to content